» » رژیم غذایی سالم برای کودکان مدرسه ای
    تاریخ انتشار: 18-08-1394, 19:20
  • 0
  • 1059
رژیم غذایی سالم برای کودکان مدرسه ای

رژیم غذایی سالم برای کودکان مدرسه ای


غذا خوردن برای کودکان سنین مدرسه به یک فعالیت اجتماعی تبدیل شده است. کودکان بیشتر زمان خود را در مدرسه سپری می کنند تا در خانه؛ در نتیجه برای شما سخت است تا چیزی را که می خورند کنترل کنید. برای کودکان 5 تا 12 ساله تنوع غذایی اهمیت بسزایی دارد و حفظ عادت های غذایی خوب که در سال های ابتدایی کسب شده مهم است. در این سنین رفتار شما به طور غیر مستقیم بر آنان اثر می گذارد. مثلاً اگر در حال رژیم گرفتن برای لاغری هستید، بر رژیم غذایی خود به گونه ای محسوس پافشاری نکنید یا محاسبات کالری غذاها را در جلوی چشمان کودکان انجام ندهید. بگذارید کودکان رابطه صمیمانه تری با غذاها داشته باشند و از این سنین به رژیم غذایی فکر نکنند.

توصیه های غذایی برای کودکان سنین مدرسه

به همان میزان که کودکان رشد می کنند و بزرگ می شوند نیاز آنان به مواد غذایی افزایش می یابد. به گونه ای که نیازشان به مواد غذایی در نوجوانی بسیار به یک فرد بزرگسال شبیه است و باید ریز مغذی ها و درشت مغذی های لازم برای رشد را هم برایشان در نظر گرفت. علاوه بر گروه های اصلی غذایی همچون میوه ها، سبزیجات، لبنیات، گوشت و پروتئین ها غلات کامل؛ گروه چربی های سالم هم در این سنین از اهمیت بسزایی برخوردار است. چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده را در برنامه غذایی کودک خود بگنجانید.
1. چربی های تک اشباع نشده: روغن های گیاهی مانند روغن کانولا، روغن بادام زمینی، روغن زیتون، آووکادو، مغزها (بادام، گردو، فندق) و دانه ها (کنجد، تخمه کدو و ...)
2. چربی های چند اشباع نشده: که سرشار از امگا 3 و امگا 6 می باشند و در ماهی های چرب مانند سالمون، ماکرل، ساردین و ... و نیز روغن آفتابگردان، روغن ذرت، روغن سویا، روغن بزرک و ... وجود دارد.
در عین حال باید مصرف چربی های ترانس محدود شود.مثل: مارگارین، کراکرها، شکلات ها، کلوچه ها، کیک ها، بیسکوییت ها، مواد غذایی سرخ شده، محصولات نانوایی و تمام مواد غذایی که روی برچسب آن ها نوشته شده که از روغن نباتی هیدروژنه است

کنترل اضافه وزن کودکان و نوجوانان

کودکان و نوجوانان چاق و دارای اضافه وزن در خطر بیماری های قلبی عروقی، استخوانی و مفصلی، مشکلات خواب، اعتماد به نفس پایین و.. هستند. در نتیجه اهمیت دارد تا کودکان و نوجوانان در این سنین در محدوده نرمال رشد نمایند. در این سنین کاهش وزن هدف نیست بلکه لازم است تا وزن نوجوان در همان محدوده باقی بماند تا در طی رشد قدی نمایه توده بدنی او نرمال شود و این هدف با ورزش کردن مستمر به دست می آید. کودکان و نوجوانان را تشویق کنید تا ورزش کنند. خودتان هم با آنان ورزش کنید. فوتبال، اسکیت، شنا، کوهنوردی و پیاده روی خانوادگی گزینه های مناسبی هستند.

کد خبر: 535

   تعداد رای: 1

facebook google-plus twitter cloob viber whatsapp telegram line
لینک کوتاه: http://nabgram.com/535-.html
نظرات کاربران
انتشار یافته: 0 در انتظار بررسی: 0
ارسال نظر