» » بایدها و نبایدهای کراتین کردن مو
    تاریخ انتشار: 14-08-1394, 17:00
  • 0
  • 1196
بایدها و نبایدهای کراتین کردن مو

بایدها و نبایدهای کراتین کردن مو


بهتر است اول بدانیم کراتین چیست؟
کراتین پروتئین اصلی موجود در دندان،مو و ناخن است،که باعث صاف شدن و درخشندگی موها میشود.کسانی که موهای فر و یا وزوزی دارند این پروتئین به میزان کافی برای نرم کردن موهاشون وجود ندارد.
کراتینه کردن مو یکی از روش های رایج صاف کردن مو و بر طرف کردن وزوز موهاست.در این روش از مواد شیمیایی مضری استفاده میشود ، درواقع با کراتینه کردن موها میخواید پروتئین های اصلی برای نرمی مو را جایگزین کنیم،در کراتینه کردن ،کراتین لازم را از منابع حیوانی یا منابع طبیعی تهیه میکنن و آن را روی موها می مالند و بعد آنها را با یک سشوار با دمای بالا جذب موها میکنند و بعد موهارو میشورند.عوارض جانبی کراتینه کردن موها معمولا در اولین شستشو که معمولا ۷۲ ساعت بعد از کراتینه کردن هست دیده میشود.

مهمترین عوارضش این موارد هست :
خطر سرطان
در بیشتر محصولات کراتینه یک ماده ای بنام فرمالدئید وجود دارد که بسیار سرطان زاست.در واقع ماده ای هم که باعث نرم شدن موها میشود همین فرمالدئید هست.ضمن اینکه کراتینه کردن موها معمولا بیشتر از دوماه دوام نمیارد.
عارضه دوم ریزش مو هاست،که معمولا پس از اولین سشوار موها از ریشه شروع به ریزش میکنند.علاوه بر ریزش مو دیده شده که تارموها چند هفته پس از کراتینه کردن خیلی نازک میشود.ممکن است تا دوهفته اول موها خیلی درخشندگی داشته باشد اما بعدش بافتهای مو تخریب میشود و موها خیلی خشک و شکننده میشود.
عارضه بعدی آلرژی و حساسیت های پوستی هست که ممکن است باعث خارش و دانه های قرمز رنگ در کف سر بشود. در ادامه صحبتهاو پرسش و پاسخهای دکتر بهروز باریک بین در مورد این " مد خطرناک " را خواهید خواند.

دکتر بهروز باریک بین می گوید:هزینه کراتینه کردن موی شما در آرایشگاه به طور متوسط 700 هزار تومان می شود؛ یعنی باید این مبلغ را بپردازید تا موهای تان از حالت فر و وز درآید و صاف شود. اما شاید موقعی که دارید از آرایشگاه بیرون می آیید، با خودتان بگویید که چرا باید این همه پول را بر باد می دادم؟

ساختار شیمیایی کراتین چیست؟

کراتین توسط کراتینوسیت ها (که سلول های زنده ای هستند) ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن ها را تشکیل می دهد. این سلول ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت می کنند و نهایتا دچار مرگ شده و لایه محافظ را تشکیل می دهند. هزاران هزار سلول کراتینوسیت همه روزه دچار ریزش می شوند و این فرآیند در برخی بیماری ها مانند پسوریازیس تسریع می گردد. آسیب لایه خارجی کراتین می تواند پوست، مو یا ناخن را بیمار و پوسته دار کند.
تا چه میزان کراتینه کردن مو ها نتیجه دارد؟

نتایج درمان های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده ها متفاوت است. در بعضی ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده می شود و ماه ها موهای شان صاف و لخت باقی می ماند ولی در بعضی دیگر رضایت مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی می ماند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم می گیرند در مراتب بعد از فرآورده های فاقد فرمالدئید استفاده کنند. حقیقت این است که هر چند تب کراتینه کردن موها در سالن زیبایی و آرایشگاه ها بالا گرفته اما افراد باید از خطرات آن آگاه باشند.

می توان با خوراکی ها این لایه کراتین را روی سطح مو تقویت کرد؟

بله؛ با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگاه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.

کد خبر: 478

   تعداد رای: 1

facebook google-plus twitter cloob viber whatsapp telegram line
لینک کوتاه: http://nabgram.com/478-.html
نظرات کاربران
انتشار یافته: 0 در انتظار بررسی: 0
ارسال نظر