» » نام این آهنگساز از مقامهای موسیقی گرفته شده
    تاریخ انتشار: 13-11-1394, 15:44
  • 0
  • 1485
نام این آهنگساز از مقامهای موسیقی گرفته شده

نام این آهنگساز از مقامهای موسیقی گرفته شده


امیرهمایون خرم، زاده تیر ماه ۱۳۰۹ در بوشهر، نوازندهٔ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز موسیقی ایرانی بود.
از آنجا که مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از بین مقام‌های موسیقی ایرانی، به دستگاه همایون علاقه‌ای وافر داشت، نام همایون را برای فرزند خود انتخاب کرد.
همایون در سن ۱۰-۱۱ سالگی به مکتب استاد صبا راه یافت و چند سال بعد، در برنامه گلها رادیو، به عنوان آهنگساز، تکنواز ویولن و رهبر ارکستر آثاری ارزشمند ارائه داد.
ساز همایون خرم، سازی پر صلابت، سنگین و عاری از هر نوع خودنمایی بود. توانایی او در آفرینش آنی ملودی­های جاندار و جذاب، بافت تکنوازیهای او را به مراتب از کارهای دیگران خوش ساخت­ تر و پرمایه ­تر می‌سازد.
وی بنیادهای علمی آهنگسازی را آموخته بود و بر آنها تسلط داشت. از جمله اینکه هارمونی را با فریدون فرزانه و با شیوه «سارلی» فراگرفته و در سازبندی از «کورساکف» متأثر بود. خوش سلیقگی و نوآوریهای خرم در تنظیم کارهایش جداً شنیدنی است. شیوه تقسیم ملودی و همراهی سازها نزد خرم بسیار حساب شده و پرداخت کار بی خدشه و نقص است. قدر مسلم اینکه بخش گسترده‌ای از آثار خرم حافظه موسیقایی حداقل سه نسل از ایرانیان را در سیطره خود دارد.زنده یاد همایون خرم در شامگاه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۱، در سن ۸۲ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

کد خبر: 1051

   تعداد رای: 1

facebook google-plus twitter cloob viber whatsapp telegram line
لینک کوتاه: http://nabgram.com/1051-.html
نظرات کاربران
انتشار یافته: 0 در انتظار بررسی: 0
ارسال نظر